ПРОСТИМИ СЛОВАМИ ПРО ВАРИКОЗ

Медична назва постійно розширених дрібних кровоносних судин – телеангектазії. Вони частіше локалізуються на ногах і мають синє або фіолетове забарвлення, також зустрічаються на обличчі, де переважно червоні або рожеві. На ногах ці судини пов’язані з системою вен, а на обличчі – з артеріями.

Варикозно розширені вени переважно бувають на нижніх кінцівках, де утворюють нерівності у вигляді виноградних китиць. Розширення вен на ногах викликане підвищенням тиску крові в поверхневій венозній системі. Прослідковується спадкова залежність, провокуючими факторами розвитку захворювання є народження дітей, надлишкова маса тіла, гормональні порушення, а також трудова діяльність, пов’язана з тривалим перебуванням на ногах.

СИНДРОМ ВАЖКИХ НІГ

Консультуючись з приводу варикозного розширення вен, пацієнти часто скаржаться на відчуття втоми, важкості та болю в ногах, появу судом у ділянці литки – «синдром важких ніг». У ряді випадків захворювання починається саме з цих симптомів, і тільки потім з’являються зовнішні прояви – варикозно змінені вени. Окрім перерахованих симптомів відмічаються набряки та пекучі відчуття у нижній третині гомілок та ступнях під кінець робочого дня, парестезії – «повзання мурашок».

Щоб зменшити прояви синдрому важких ніг, рекомендуємо носити взуття з супінаторами. Надайте перевагу зручним, розношеним туфлям та черевикам, що фіксують гомілково-ступневий суглоб. Це вдвічі знижує ризик появи синдрому.

НАВЧИТИСЬ ЖИТИ З ВАРИКОЗНОЮ ХВОРОБОЮ

  • Якщо трудова діяльність пов’язана з тривалим перебуванням на ногах: перукарі, працівники сфери торгівлі, лікарі, вчителі і т.д.; протягом дня доцільно носити еластичний медичний трикотаж: колготи, гольфи або панчохи. Коротка прогулянка перед сном або легка гімнастика забезпечать спокійний та міцний сон;
  • Щоденно приймайте по 1-2 драже комплексу полівітамінів з залізом, кальцієм та іншими мінералами: нестача цих біологічно активних речовин і мікроелементів викликає судоми в нижніх кінцівках та інші прояви синдрому важких ніг;
  • Перед тим як стати під душ, а також після водних процедур робіть легкий профілактичний масаж «витираючими» рухами м’якого рушника у напрямку знизу догори. Якщо вени уже розширені, то такий масаж протипоказаний;
  • Варто придбати електростимулятор: слабий електричний струм має знеболюючу дію, розслабляє м’язи та покращує венозний відтік.
  • Корисне щоденне водолікування: налийте у ванну не надто теплу воду, розчиніть 1 – 2 столові ложки морської солі і походіть у штучному «морі» 5 – 10 хвилин; чергуйте сольові ванни з прохолодними ванночками з трав.

ОБСТЕЖЕННЯ

Для обстеження пацієнтів з варикозною хворобою нижніх кінцівок застосовується метод дуплексного сканування – виду ультразвукового обстеження судин. Якщо визначається нездатність клапанної системи, то переважно рекомендується видалити вени хірургічно, перед тим, як проводити склеротерапію або селективну лазерну коагуляцію. Розширені судини на обличчі, як правило, не потребують обстеження більш глибоких судин.

ВЕНЕКТОМІЯ. ВЕНЕКЗЕРЕЗ. СКЛЕРОТЕРАПІЯ.

Операція показана для варикозно змінених вен – роздутих, звивистих судин. В сучасному хірургічному лікуванні варикозної хвороби використовуються технології, що дозволяють видаляти судини через розтини шкіри завдовжки 5-10 мм. Склерозуюча терапія у випадках ретикулярного варикозу, полягає у введенні склерозантів (розчину або піни) в сітку поверхневих судин. В основі сучасних веносклерозуючих засобів – слабі спиртові розчини (Етоксісллерол, Фібровейн, Склеровейн, Тромбовар, Склеремо та ін.), що мають виражені поверхнево-активні властивості. При введенні препаратів у просвіт вени, виникає подразнення внутрішньої висилки судини з наступним її рубцюванням – склеюванням. Процедура безболісна. Методика дозволяє вибірково видаляти лише уражені патологічним процесом вени, зберігаючи здорові ділянки. Це всупереч поширеній думці не погіршує, а навпаки покращує кровообіг в ногах, усуваючи патологічний застій крові та прогресування захворювання. При цьому, як правило, зникають не тільки розширені судини, але і клінічні прояви захворювання – болі, набряки та судоми.

ПОКАЗАННЯ ДЛЯ ПРОВЕДЕННЯ СКЛЕРОЗУЮЧОЇ ТЕРАПІЇ (ЛІКУВАННЯ ВЕН УКОЛАМИ)

  • ранні стадії варикозної хвороби, при якому немає патологічного венозного рефлюксу: сегментарний, ретикулярний варикоз і т.д.
  • розсипна форма варикозної хвороби, що проявляється розширенням підшкірних вен невеликого діаметру та телеангектазіями – дрібними (до 0,5 см в діаметрі) внутрішньошкірними судинами венозного типу, у вигляді «сіточок», «зірочок», «павучків»;
  • магістральна форма варикозної хвороби, коли мають місце поодинокі, але великі вени (діаметром 0,4-0,5 см );
  • рецидив варикозної хвороби після операції в системі притоків великої та малої підшкірних вен;
  • категорична відмова пацієнта від хірургічного лікування;

ПРОТИПОКАЗАННЯ ДЛЯ ПРОВЕДЕННЯ СКЛЕРОЗУЮЧОЇ ТЕРАПІЇ

  • виражена недостатність клапанної системи основних стовбурів підшкірних або комунікантних вен;
  • захворювання шкіри нижніх кінцівок: бешиха, фурункульоз і т.д.
  • тромбофлебіт;

УСКЛАДНЕННЯ СКЛЕРОЗУЮЧОЇ ТЕРАПІЇ

  • Попадання склерозанту за межі судинного русла викликають пошкодження шкіри. Переважно вони швидко загоюються, проте іноді можуть залишати сліди, як після вітряної віспи.
  • Після обробки судин ін’єкціями на шкірі можуть з’явитися дрібні світло-коричневі плями (гіперпігментація), але вони не потребують спеціального лікування і зникають самостійно протягом 6 – 12 місяців.
  • Іноді склерозуюча терапія не призводить до очікуваного результату, розширені судини залишаються або по-сусідству виникають нові (неоваскуляризація). У переважній більшості випадків пацієнти можуть розраховувати на 70-80% покращення по закінченню лікування

ЧЕРЕЗШКІРНА ТРАНСДЕРМАЛЬНА ЛАЗЕРНА КОАГУЛЯЦІЯ СУДИН

Лазерний промінь – ідеальний інструмент для впливу на патологічно розширені кровоносні судини. Селективна лазерна коагуляція є методом вибору в лікуванні судинної патології шкіри, адже не залишає після себе небажаних наслідків, як в ранньому так і в пізньому післяопераційному періоді, а результат є стійким і надійним. Дія лазера практично безболісна, не потребує спеціальної підготовки пацієнта, і вже протягом години після операції можна повернутися до звичного ритму життя. Для досягнення результату може бути необхідно від однієї до 5-ти процедур (в середньому 2 – 3), усе залежить від величини дефекту, часу його існування, локалізації та кольору шкіри. Цікаво, що при лікуванні вираженої «судинної сітки» на обличчі, у пацієнтів ми спостерігали ефект фотоомолодження шкіри.

ЕНДОВЕНОЗНА ЛАЗЕРНА КОАГУЛЯЦІЯ

АНЕСТЕЗІОЛОГІЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

Багаторічний досвід анестезіологічної служби клініки «PROCOSMETIC» дозоляє використовувати епідуральну анестезію, як пріоритетний тип знеболення для операцій на нижніх кінцівках: косметичної венектомії, ліпосакції локальних жирових відкладень стегон, талії; ендопротезування гомілок та сідниць.

ГОСПІТАЛІЗАЦІЯ

Хірургічне видалення варикозно змінених вен донедавна передбачало госпіталізацію на термін близько одного тижня. Сьогодні, термін післяопераційної госпіталізації складає 2-4 доби. У запущених випадках варикозної хвороби, де недоцільно проводити ендовенозну лазерну коагуляцію, виконується класичний венекзерез. В подальшому пацієнти переводяться на амбулаторне лікування, періодичність оглядів визначається лікуючим лікарем. Шви видаляються на 10-14 добу. Операція ендовенозної лазерної коагуляції не потребує тривалої госпіталізації пацієнтів. Компресійна склеротерапія взагалі належить до процедур амбулаторного типу. Через 40 хвилин після обробки судин ін’єкціями, пацієнтка може покинути клініку.

РЕАБІЛІТАЦІЯ

Після обробки судин ін’єкціями пацієнтам рекомендується зберігати звичну активність, але протягом першого тижня після процедури слід дотримуватися суворого цілодобового режиму еластичної компресії. У цей час краще утриматися від напруженої важкої фізичної роботи.
Якщо мало місце хірургічне лікування, то компресійний режим складає близько одного місяця. Синці переважно зникають протягом двох тижнів. Результати лікування оцінюють через два місяці.

Щоб відправити коментар вам необхідно авторизуватись.
Меню